Gondolatok a Biblia alapú pszichológiai tanácsadásról
Amikor a Biblia alapú pszichológiai tanácsadásról beszélek az embereknek, az mindenkiből más gondolatokat és érzéseket vált ki. Van, aki még sosem hallott róla. Másnak a tanácsadás közben helytelenül idézett igeversek, részvét nélküli megtérésre való felhívás és a mentális egészséggel kapcsolatos küzdelmek leegyszerűsítése jut eszébe. Vannak olyanok is, akik a saját bőrükön tapasztaltak már jó szándékú gyülekezeti vezetőktől, keresztény testvérektől teljes meg nem értettséget problémáik kapcsán. Nem egyszer halottam már azt is, hogy ha valaki valóban megtért Istenhez, annak a mentális problémái is egy csapásra megszűnnek. Ez, ahogy látjuk és tapasztaljuk, nem igaz.
Egyetemi éveim alatt és későbbi munkám során gyakran éreztem feszültséget aközött, ami pszichológusként a feladatom, és ami hívő keresztényként a meggyőződésem volt.
A pszichológusok kutatások, megfigyelések segítségével próbálják értelmezni az emberi viselkedést, a pszichoterápiás irányzatok pedig gyakorlatba ültetik ezeket az értelmezéseket. Ezek az irányzatok, modellek azonban naturalista és humanista világnézetre épülnek, mely szerint Isten nem létezik, a remény forrása mi magunk (esetleg más emberek) vagyunk és végső célunk a személyes boldogság.
Pszichológusként valóban az önmegvalósítás az a cél, aminek elérésében segítenem kell az embereket? Isten vajon arra hív minket, hogy arra törekedjünk, hogy jobban érezzük magunkat önmagunkkal és az életünkkel kapcsolatban? Ezek és hasonló kérdések merültek fel bennem újra és újra. Persze, nagyon fontos és hasznos dolog segíteni egy másik ember szorongásának csökkentésében, de vajon keresztényként ez kell, hogy legyen az elsődleges célom?
A különböző irányzatok humanista és naturalista gyökereinek leválasztása a gyakorlatban szinte lehetetlen. A világi pszichológia semlegesnek mutatja magát, elfogadónak a különböző vallásokkal, hitbeli meggyőződésekkel. Azonban a lélektan, vagyis a lélek tanulmányozása filozófiailag egyáltalán nem semleges. A pszichológia több területen is ugyanazokra a kérdésekre ad választ, mint a vallás: Kik vagyunk? Mi a baj velünk? Mi segít nekünk? Hogyan jutunk oda?
Mi a Biblia alapú pszichológiai tanácsadás?
Ahogy a nevében is benne van, a tanácsadás alapja a bibliai világnézet, vagyis az igazság és a bölcsesség elsődleges és alapvető forrásaként tekint a Bibliára.
A Bibliában megtaláljuk a választ azokra a kérdésekre, hogy kik vagyunk, mi célunk az életben, hogyan létezünk Istennel való kapcsolatunkban, és hogyan érthetjük meg azt a sok nehézséget, amelyet ebben az életben tapasztalunk. Küzdelmeinket és fájdalmainkat a bibliai igazság és a remény kontextusába helyezi.
A szenvedés teológiája alapján a bibliai tanácsadás segít megértenünk Isten céljait a fájdalomban – beleértve a félelmeket, a kétségbeesést, a traumát és más nehézségeket, amelyek gyakran egy jól képzett szakember támogatását igénylik. Talán a legfontosabb, hogy a Biblia alapú tanácsadás segít összekapcsolni az evangéliumot életünk gyakorlati részleteivel.
Ez az, amire mindannyiunknak a legnagyobb szüksége van – hogy lássuk, hogyan vonatkozik ránk személyesen az evangélium, hogyan kínál reményt, és hogyan alakít át minket, hogy jobban hasonlítsunk Krisztusra, amikor az élet nehéz.
A Biblia alapú pszichológiai tanácsadás tisztában van az emberi lélek bonyolultságával is. A Biblia nem hagyja figyelmen kívül életünk társadalmi, fizikai és spirituális aspektusait. A tapasztalataink hatással vannak ránk. Testünk befolyásolja érzelmeinket és gondolatainkat – és fordítva. Küzdelmeink bizonyos fokig mindig választás elé állítanak bennünket: Szenvedéseink vagy megpróbáltatásaink közepette követjük-e az Urat? Vagy Istenen kívül fogunk megoldást keresni?
Jó, de nem eléggé
Természetesen világi pszichológushoz járva is tapasztalhatunk személyiségfejlődést. És vannak a pszichológiának olyan gyakorlati alkalmazásai, amelyek kevésbé terheltek világnézettel. Nem állítom, hogy a pszichológia minden területen összeütközésbe kerül a keresztény világnézettel.
Küzdelmeinkben azonban sokunknak segítségre van szüksége abban, hogy fájdalmát Istennel való kapcsolatában lássa. A szenvedés gyakran arra ösztönöz bennünket, hogy megkönnyebbülést keressünk, és a saját erőnkből próbáljunk tőle megszabadulni. Amire viszont szükségünk van – többre, mint megkönnyebbülésre, többre, mint önmagunkra –, hogy tudjuk, Isten velünk van szenvedéseink részleteiben is, és hogy a Krisztusban rejlő kegyelem és reménység átsegít a legmélyebb völgyeken is.
Az evangéliumban gyökerező tanácsadás a remény forrásait kínálja számunkra, miközben megtanulunk Krisztusra, a Megváltónkra támaszkodni, és igaz otthonunk felé tekinteni, amely még eljövendő.